Reflexní terapie

Synergetická reflexní terapie

Jedná se o léčebnou metodu navozující uvolnění svalů i fascií, působí na vertebrogenní potíže, DMO, LMD, skoliosy, poruchy senzomotorické integrace a u osob po cévních mozkových příhodách.

Reflexní terapie
Reflexní terapie je přibližně 5000 let stará metoda péče o zdraví. Vznikla ve východní Asii. Reflexní terapie pracuje s reflexními body, které se nacházejí na celém těle, nejčastěji se ale využívají reflexní plošky nohou. Původním úkolem reflexní terapie byla prevence, dnes je však hojně používána především k léčbě. Nejlepší reflexní terapie je bosá chůze venku :). Kromě preventivní funkce pomáhá řešit akutní i chronické problémy, lze ji využít jako doplněk jiné léčby nebo k urychlení rekonvalescence.

Využití reflexní terapie

Reflexní terapii lze využít při:

  • Migrénách (bolestech hlavy). Hlavními příčinami migrén bývá zablokovaná krční páteř, disfunkce žlučníku nebo jater. Přesnou příčinu problému nám nejlépe odhalí diagnóza
  • Bolestech zad a plotének. Problémy s ploténkami většinou souvisí s oslabením ledvin
  • bolestech kloubů. Hlavní příčinou bolestí kloubů bývá oslabení ledvin, hromadění odpadních látek v těle, nadváha a špatné stravovací návyky
  • Ischiasu
  • Skolióze. Zde doporučujeme kromě reflexní terapie vhodné cvičení na uvolnění, protažení a posílení svalstva, např. Jógu
  • Alergiích. Příčina alergií většinou spočívá v orgánovém trojúhelníku ledviny - plíce - slezina. Kromě reflexní terapie doporučujeme úpravu stravy, vyloučení sladkostí, mléč. výrobků a smažených jídel (nutná disciplína). Léčba alergií bývá většinou dlouhodobá
  • Detoxikaci těla, podpoře lymfatické drenáže

Reflexologie

Na rukou a nohou se nacházejí tisíce reflexních bodů velkých jako špendlíková hlavička, spojených s různými orgány, funkcemi a částmi těla. Reflexologie používá tlak na tyto body k ovlivnění nervového systému a příslušné části těla.

Stimulací reflexů na hřbetech, dlaních, ploskách, zevních a vnitřních hranách rukou a nohou reflexologie pomáhá tělu vyloučit škodlivé látky, uvolnit napětí a obnovit přirozený rovnovážný stav.

Je-li v některé části těla zánět, otok nebo napětí, odpovídající reflexní body jsou zvýšeně citlivé na tlak. Díky tomu mohou vaše ruce a nohy podat přesnou zprávu o vašem zdravotním stavu.
Citlivost reflexních bodů může být také častým výstražným projevem závažnějšího onemocnění. Dojde-li ihned k reflexologickému ošetření nerovnováhy, často se opraví a nemoc vůbec nepropukne. Podobně dokáže reflexologie zjistit dřívější poškození těla, protože jizevnatá tkáň způsobuje zvýšenou citlivost reflexních bodů.

Reflexologie je staletá nauka. Nejstarší záznamy o jejím použití jsou napsány z roku 2330 př. n. l. na Náhrobku lékařů v egyptském Ankomohoru. Jedna scéna tam ukazuje ošetřování rukou a nohou. Také čínští akupunkturisté ve čtvrtém století našeho letopočtu používali reflexologii jako doplňkovou metodu. Po zavedení jehel působili tlakem na nohy, aby usnadnili uvolnění energie a nástup léčebného účinku.

Eunice Ingham, americká fyzioterapeutka, seznámila Západ s moderní reflexogií ve 30. letech 20. století. Studovala ji ze starých map nohy a sama ji zdokonalila. Dnes se reflexologie vyučuje na celém světě a patří k nejrozšířenějším formám doplňkové medicíny.

Jak reflexologie funguje

I když vědecké zkoumání zatím nedokázalo zjistit, jak funguje reflexologie, akupunktura a podobné léčebné metody, buněčná paměť - způsob, jakým mozek ukládá a vyvolává informace - poskytuje možný a pravděpodobný výklad. Protože mozek zaznamenává všechny naše zkušenosti, pamatuje si i věci, které se zjevně změnily nebo je považuje za zapomenuté.

Proto lidé po ztrátě končetiny často prožívají fantomové bolesti v místě chybějící části těla a jiní si zase v hypnóze vzpomenou na tíživé, ale zdánlivě zapomenuté události z minula. To naznačuje, že i tělesné onemocnění může zanechat v paměti mozkových buněk záznamy o zánětech, napětí a poruchách.

V reflexologii se postižená část těla projeví zvýšenou citlivostí reflexních bodů na rukou a nohou. Po jejich stimulaci vyšle nervový systém nový, správný signál. Opakovaným působením se buněčná paměť mění a tělesná funkce se obnoví. Současně vymizí zvýšená citlivost reflexních bodů.

Reflexologie je celostní léčebná metoda, působící na příčinu nerovnováhy celého těla místo pouhého potlačování místních bolestí léky nebo odstranění postižené části těla.

Reflexní terapie a akupunktura

Reflexní terapie na rozdíl od akupunktury umožňuje diagnostiku. Body využívané reflexními terapeuty jsou větší a je možné je stlačovat prsty. Mačkáním plošky oslabeného orgánu lze podporovat léčbu orgánu denně. U akupunktury jste vždy odkázáni na odborníka.

Akupunkturní body jsou totiž velmi malé a k jejich ovlivnění je zapotřebí akupunkturních jehel.
Metoda reflexní terapie je známa už několik tisíc let. Tato metoda pracuje s ploškou nohy. Je známo, že na chodidle existují doby, které jsou propojeny s jednotlivými orgány a částmi těla.

Toto propojení pracuje na bázi nervové. Z toho vyplívá, že pomocí těchto bodů na plosce nohy a jejím okolí (kotník, nárt, prstce) můžeme ovlivňovat celý lidský organismus. Body, které se vyskytují na plosce nalezneme také na dlani. Stimulací těchto reflexních bodů cíleně léčíme orgán nebo část těla.

Reflexní terapie podporuje uzdravování jak závažnějších, tak i lehčích onemocnění, má ale také vliv na vyladění zdravého organismu, uvolňuje svalové křeče a napomáhá detoxikaci organismu.

Dále reflexní terapii používáme při napravování nebo uvolňování svalových disbalancí. Reflexní terapií také můžeme ovlivnit činnost lymfatického, imunitního systému, dále výrazně ovlivňuje látkovou výměnu a můžeme touto metodou odstranit nebo zmírnit bolesti zad a krční páteře.

Reflexní terapii jde také nazvat masáž chodidla. Stimulace jednotlivých reflexních bodů napomáhá i příjemně ovlivnit psychiku. Reflexní terapie se používá jako metoda léčebná, ale i preventivní. Metodu reflexní terapie lze aplikovat na jakékoliv onemocnění a potíže (nespavost, bolesti kloubů, dýchací onemocnění, problémy se zažíváním, atd.).

Reflexní terapie výrazně pomáhá u chronicky nemocných, lidem, u kterých nezabírá chemická léčba.

Aby léčba touto metodou byla úspěšná, je nutno provádět masáž plosky nohy opakovaně. Dále je nutné naučit klienta správné péči o chodidla. Do reflexní terapie můžeme zahrnout také bosou chůzi po trávě či kamínkách (oblázcích), lze to také provádět doma, pokud máme oblázky uloženy v krabici, nebo můžeme provádět střídavé koupele (sprchování chodidla studenou a teplou vodou). Reflexní terapie se může používat u všech věkových kategorií a je známo, že nemá žádné vedlejší účinky. Tato metoda má pouze jeden limit, nesmí se použít u člověka, který má transplantován životně důležitý orgán. Při stimulaci reflexní zóny tohoto orgánu by mohlo dojít k aktivaci imunitního systému a dotyčný by začal s "cizím" orgánem bojovat.

Reflexní terapie plosky nohy je komplexní a účinnou metodou.

Pouhým pohmatem na plosce nohy můžeme zjistit příčinu problémů. Při špatné funkci pohybového aparátu či poruše orgánu se změní citlivost na plosce. Při stimulaci a mačkání reflexních bodů tyto problémy můžeme zmírnit nebo úplně odstranit.

Seznamte se také s našimi dalšími službami v oblasti profesionální fyzioterapie.