Lymfomasáž

V lidském těle se nacházejí 4 hlavní lymfatická centra, kterými jsou podpažní a tříselné uzliny. Síť lymfatických cév začíná drobnými vlásečnicemi na periferních částech těla, postupně se rozšiřuje a přechází k uzlinám. Lymfatický systém je povrchní a hluboký. Zhruba 80% cév a uzlin končetin je v kůži a podkoží. Bohatá lymfatická síť pokrývá trávicí trakt. Lymfatické cévy ústí do žilního systému.

Význam lymfomasáže, lymfodrenáže

Lymfomasáž (lymfodrenáž) aktivuje průchod lymfy a uvolňuje lymfatické cévy. Ty tvoří významnou součást imunitního systému. Lymfatické cévy odpovídají za sběr a odplavování odpadních toxických látek z tělesných tkání. Za normálních okolností protéká lymfatickým systémem denně zhruba 4 litry tekutin. Obsahují vodu, bílkoviny, tuky, soli, odumřelé buňky, baktérie, látky, vzniklé jako odpad metabolických procesů.

Tok lymfy v mízních cévách a uzlinách je jednosměrný. Na rozdíl od krevního oběhu není stimulován srdcem. Průchodu lymfy je dosahováno stahy mízovodů, tlakem svalstva a podkožního vaziva při pohybu. Nedostatek pohybu, jednostranná zátěž, ochablost svalů a podkožních tkání jsou nejčastější příčinou nedostatečného odvádění lymfy a hromadění škodlivých látek - toxinů - ve tkáních a kloubech. Častými projevy jsou pocity únavy, těžké nohy, otoky, celulitida, oslabení imunitního systému. Právě tyto příznaky odstraňuje lymfodrenáž.

Nadměrné zatížení lymfatického systému toxiny, stresem, příp. poškození lymfatických cév úrazem, operací, infekcí apod., se projevuje únavou, sníženou schopností organismu čelit zátěži, infekčním chorobám a jiným nemocem, otékáním nohou, především v oblasti kotníků, otoky v oblasti břišní nebo v obličeji, lymfedémy, zduřením uzlin, celkovým oslabením imunitního systému i psychickým podrážděním.

Manuální a mechanická lymfodrenáž

Manuální i mechanická lymfatická drenáž (lymfatická masáž), lymfodrenáž využívá anatomických a fyziologických poznatků o průběhu cév, umístění uzlin, spojkách a rychlosti nasávání tekutin lymfatickou cévou, stimuluje činnost mízovodů, obnovuje průchodnost lymfy v kritických místech, zrychluje odvádění škodlivin z organizmu.

Nabízíme vám lymfodrenáž

Nabízíme provedení lymfatické masáže, které jsou vhodné jako preventivní ošetření u osob vystavených dlouhému stání, u zaměstnanců v obchodě, v dopravě a podobně.

Lymfatická masáž pomáhá rychlejší regeneraci po fyzické zátěži, turistice, sportu. Užívá se pro zlepšení stavu pokožky zejména dekoltu a obličeje, k prevenci vrásek, jako účinný prostředek při boji s cellulitidou (pomerančová kůže).

Lymfodrenáž

Lymfodrenáž je druh hmatové techniky masáže. Provádění lymfodrenáže napomáhá aktivovat mízní systém a tím podporujeme tok lymfy. Při rozproudění lymfy v těle dochází k odstraňování škodlivin (toxických látek). Lymfodrenáž tké napomáhá regeneraci organismu. Lymfodrenáž se používá jak na léčbu lymfedémů, tak jako prevence u osob, které jsou vystaveny dlouhému stání či sezení v nezměněné poloze ( např. letušky, prodavačky, kadeřnice, programátoři ). Tím, že lymfodrenáž napomáhá rychlejší regeneraci, používá se po fyzické zátěži při vrcholovém a rekreačním sportu, ale také po zátěži psychické.

K nejčastějším indikacím lymfodrenáže patří pacienti s lymfatickými otoky ( lymfedémy ). Otoky vznikají druhotně po operacích nebo radioterapii. Lymfodrenáž je důležitá jako prevence a léčba pooperačního nebo postradioterapeutického lymfedému. Nejčastěji tuto léčbu podstupují ženy po operaci prsu, které mají otok na horních končetinách, hrudní stěně nebo prsu.

Lymfodrenáž nachází své uplatnění i v kosmetických salónech. Zlepšuje stav pokožky, napomáhá v prevenci vrásek a k odstranění celulitidy (pomerančová kůže).
K dosažení správného a účinného efektu je nutné provádět lymfodrenáže opakovaně.

Indikace lymfodrenáží

Zdravotní indikace:

  • pooperační stavy - plastická, cévní i všeobecná chirurgie
  • onkologická léčba ( po operaci prsu, po ozařování )
  • u pracujících s přetěžováním dolních končetin: lékaři, letušky, pokladní
  • migrény, bolesti hlavy a jejich prevence
  • sklon k infekčním nemocem z oslabení imunitního systému
  • porucha látkové výměny v kloubech: artróza, dna
  • léčba obezity
  • úprava stavu po neodborně provedené manuální lymfodrenáži


Kosmetika:

  • celulitida = "pomerančová kůže"
  • unavené oči od monitoru počítače
  • akné, suchá pleť a rozšířené žilky
  • prevence vzniku a léčba již vzniklých křečových žil
  • stavy po plastických operacích
  • prevence vzniku vrásek


Sport:

  • poúrazové stavy ( distorze kloubů - podvrtnutí, svalové obtíže - natržení svalů, poranění šlach - tenisový loket, po sundání sádrové fixace )
  • rychlejší regenerace po zátěži
  • bolesti páteře a svalů
  • relaxace, regenerace a pročištění ( detoxikace ) organizmu

Kontraindikace lymfodrenáží

  • akutní virové či bakteriální onemocnění
  • onkologická onemocnění, která nejsou v remisi
  • akutní žilní onemocnění
  • otoky způsobené onemocněním srdce, ledvin, jater

Lymfoven - přístrojová lymfodrenáž

Lymfoven je přístroj, který provádí lymfodrenáž pomocí tlakové vlny. Nazýváme ji tlaková masáž - presoterapie. K lymfovenu patří dvě příslušenství - speciální návleky pro dolní nebo horní končetiny, které vypadají jako nafukovací kalhoty. Do těchto návleků je vháněn vzduch, tím se postupně nafukují a vytlačují lymfu z periferie do centra a zpět. Přístrojová lymfodrenáž probíhá opakující se tlakovou vlnou, tím aktivuje mízní systém (lymfatické cévy) a pomáhá odtoku toxických látek, které jsou zadržovány v těle.

Seznamte se také s našimi dalšími službami v oblasti profesionální fyzioterapie.